Dzień szacunku dla starszych – tłumaczenie z japońskiego: Keiro no hi

Rzeczą, która mocno rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie z kulturą japońską to ogromny i bezgraniczny szacunek wobec osób starszych. Im starszy człowiek, tym większy okazuje mu się szacunek. W Japonii ustanowiono nawet Dzień Szacunku dla Starszych: Keiro no hi. Święto przypada w trzeci poniedziałek miesiąca września i został ustanowiony dniem wolnym od pracy

Z Dniem Szacunku dla Starszych wiąże się oczywiście legenda. Młody leśnik miał starego, schorowanego ojca, który marzył, by napić się dobrej sake. Niestety, jego syn był bardzo biedny i nie było go stać choćby i na szklaneczkę trunku. Zmartwiony leśnik przemierzał leśne okolice szukając sposobu na uradowanie swojego ojca. Gdy tak szedł, zamyślony, nie zauważył że pod stopami kończy mu się droga i wpadł do wąwozu w którym znajdował się piękny wodospad, a że był spragniony wędrówką, postanowił zaspokoić pragnienie. Gdy tylko skosztował wody, zakrzyknął ze zdumienia. Wodospadem nie spływała bowiem woda, ale wyborna sake! Od razu popędził zanieść ojcu odrobinę cudownej wody, a ten po pierwszym łyku rozpromieniał i poczuł się zdrowszy.

Wieść o magicznym wodospadzie szybko dotarła do uszu cesarzowej Genshō-tennō (元正天皇). Ta, pojechała na miejsce, a zobaczywszy staruszka w dobrej formie, uwierzyła w cudowną moc wodospadu. Potraktowała to spotkanie jako znak i zmieniła nazwę ery na Yōrō (養老), co oznacza czas opieki nad starszymi. Wodospad został nazwany Wodospadem Yōrō (養老の滝), a na pamiątkę jesiennego jego odkrycia przez młodego myśliwego, we wrześniu zaczęto właśnie obchodzić Dzień Szacunku dla Starszych.

Legenda do znalezienia na stronie japoland.pl 😊

Zostaw telefon - oddzwonimy