Idzie zima – na ile sposobów można nazwać śnieg

Zima przed nam i może tym razem uda się i będzie nawet śnieg, chwilkę dłużej niż tylko jeden dzień? Czy zastanawialiście się kiedyś, który język ma najwięcej słów na jego określenie? Pewnie pierwsze, co przychodzi do głowy to któryś z dialektów eskimoskich (przynajmniej mi to właśnie jako pierwsze przyszło do głowy 😉). Faktycznie mieszkańcy Dalekiej Północy mają od 40 do 50 określeń, w zależności właśnie dialektu. Znajdziemy określenia na padający śnieg (Qanik), śnieg leżący na ziemi (Aputi), śnieg używany do pozyskania wody (Aniu), śnieg, w którym ktoś brodzi lub utknął (Maujaq).

Jeszcze więcej wyrażeń znajdziemy w języku Samów, zamieszkujących dalekie, północne rejony Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. Sami mają 180 określeń na śnieg i lód, w tym:

Cahki – twarda śnieżka, taka, jaką w walkach na śnieżki używają tylko sadyści

Skavvi – „zbitek śniegu i lodu, powstały wieczorem, po tym, jak słońce w ciągu dnia stopiło górną powłokę śnieżną”

180 to całkiem sporo 😊, ale warto zaznaczyć w tym miejscu, że na określenie reniferów Sami mają ich… 1000! W końcu to właśnie hodowlą reniferów i rybołówstwem się głównie zajmowali 😊

Tym niemniej dla mnie największym zaskoczeniem była informacja, że w języku szkockim znajdziemy aż 421 określeń na śnieg. Według naukowców z Uniwersytetu w Glasgow to właśnie język szkocki jest absolutnym zwycięzcą w kategorii „najwięcej słów na śnieg”. Liczba ta może wprawdzie budzić kontrowersje, bo niektóre wyrażenia są raczej złożeniami słów, ale nawet po ich pominięciu, szkocki wygrywa 😊

Wykładająca język szkocki dr. Susan Rennie w jednym z wywiadów powiedziała: „Do owych 421 słów zaliczamy także określenia różnych rzeczy, które dzieją się ze śniegiem i go dotyczą, w tym jak śnieg się porusza, rodzaje śniegu, rodzaje płatków śniegu, sposobów, w jaki śnieg topnieje, czy nawet w jaki sposób śnieg wpływa na zwierzęta” Dr Rennie twierdzi ponadto, że to bogactwo określeń wynika z wielkiej roli, jaką od stuleci pogoda odgrywa w życiu Szkotów a precyzyjne komunikowanie się w kwestiach zjawisk atmosferycznych było od zawsze dla niezwykle ważne.

Tutaj parę przykładów:

Feefle – śnieg zawijający w kątach i na rogach
Skelf – duży płatek śniegu
Sneesl – początek opadów deszczu lub śniegu
Snaw-ghast – duch objawiający się w śniegu
Blin-drift – śnieżny dryft
Snow-smoor – uduszenie się śniegiem
Snaw-broo – roztopiony śnieg
Glush – także roztopiony śnieg
Ground-gru – pół-roztopiony śnieg lub lód tworzący się wczesną wiosną na powierzchni rzeki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Z nami zrozumieją Cię lepiej!

Napisz - oddzwonimy, przedstawimy ofertę

Zostaw telefon - oddzwonimy