Karnawał w maju – tłumaczenie Quarnevalen i Russ

Kiedy słyszymy słowo karnawał najczęściej pierwszym najczęstszym skojarzeniem jest Rio de Janeiro, ale okazuje się, że nie tylko Rio ma swój karnawał, ma go również Sztokholm. A właściwie mają go i od początku do końca organizują – skandynawscy studenci i to w maju. Jest barwnie i wesoło a przygotowania rozpoczynają się na kilka miesięcy przed… Studenci szyją stroje „organizują pojazdy”

Natomiast w Norwegii przyszli absolwenci szkół średnich organizują swój karnawał zwany Russ. Przyszli absolwenci ubierają na siebie wdzianka w różnych kolorach w zależności od kończonej przez siebie szkoły i tak czerwony przeznaczony jest dla absolwentów szkół ogólnokształcących, zielony – dla szkół rolniczych, czarny ubierają uczniowie zawodówki, a niebieskie – uczniowie szkół ekonomicznych.

A skąd wzięła się nazwa Russ – już tłumaczymy? Od ostatnich liter łacińskiego wyrażenia coruna depositurus oznaczającego zrzucanie rogów. Początki tego święta sięgają XVII wieku, kiedy w Norwegii nie było uniwersytetów i przyszli studenci musieli wybrać się do Kopenhagi do szkoły wyższej, by tam zdać egzamin wstępny na studia. Przed przystąpieniem do egzaminów starsi koledzy przekazywali przyszłym studentom róg, który można było zrzucić dopiero po zdanym egzaminie…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Z nami zrozumieją Cię lepiej!

Napisz - oddzwonimy, przedstawimy ofertę

Zostaw telefon - oddzwonimy