Święto Łodzi – nie nie miasta tylko takie chińskie :)

Dzisiaj będzie o chińskim Święcie Łodzi. Święto to w kalendarzu chińskim jest wejściem w upalne lato i przypada na piąty dzień piątego miesiąca księżycowego, a o tym jak ważne jest to święto- świadczy fakt, że w 2009 roku zostało przez UNESCO wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W tym roku święto przypada na 14 czerwca. Święto Smoczych Łodzi to obok uczestnictwa w wyścigach łodzi przede wszystkim czas rodzinnych spotkań. Większość firm w tym okresie pozostaje zamkniętych, a kontakt z nimi jest utrudniony nawet przez kilka kolejnych dni 😊…

Na temat powstania Święta Smoczych Łodzi istnieją dwie legendy. Pierwsza mówi o panujących tysiące lat temu suszach i epidemiach, które mocno dawały się we znaki mieszkańcom Chin. Tuz przed nastaniem tej najgorętszej pory roku Chińczycy zbierali się przy brzegu rzeki Jangcy, gdzie organizowali specjalne obrzędy, dzięki którym obudzić miał się przynoszący zbawczy deszcz bóg-smok i zapewnić obfite plony. Podczas prowadzonych rytuałów mieszkańcy rywalizowali ze sobą w łodziach. Wielu z nich ginęło- stając się jednocześnie ofiara dla boga-smoka

Druga legenda mówi o tym, że święto upamiętnia Chińskiego poetę Qu Yuana. Mężczyzna w demonstrując swój protest wobec niesprawiedliwości społecznej, zepsuciu i korupcji władzy. Widząc to okoliczni mieszkańcy wypłynęli na rzekę, aby ratować poetę. Niestety nikomu się nie udało…. Na pamiątkę tej tragedii, każdego roku urządzane były wyścigi łodzi. W wyścigu biorą udział ogromne kolorowe łodzie, ozdobione głową smoka z przodu i ogonem na końcu.

W łodziach mieści się nawet kilkudziesięciu wioślarzy, nawigator i osoba, która uderzając w bęben nadaje rytm wiosłowania. Łodzie ścigają się na rzekach w różnych miastach. Smocze regaty obecnie traktowane są jako sport i odbywają się nie tylko w Chinach, ale również w innych krajach nawet w Polsce.

Nie tylko tłumaczymy z chińskiego i na j.chiński – interesujemy się też bieżącymi wydarzeniami, kulturą i tradycją.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Z nami zrozumieją Cię lepiej!

Napisz - oddzwonimy, przedstawimy ofertę

Zostaw telefon - oddzwonimy