Elementy chińskiego savoir-vivre, obowiązującego w świecie biznesu.
Każdy, kto planuje rozwój swojej działalności na rynkach dalekiego wschodu powinien posiadać minimalną wiedzę o Chinach i kulturze tamtejszego biznesu – to właśnie ich znajomość może okazać się kluczem do odniesienia sukcesu. Oprócz reguł savoir-vivre warto tez skorzystać z pomocy tłumacza (polecamy się 😊), bo z doświadczenia wiemy, że chińscy biznesmeni preferują rozmowy w swoim ojczystym języku a nie w języku angielskim. Dobrze mieć na uwadze fakt, że Chińczycy relacje biznesowe nawiązują bardzo powoli (z naciskiem na bardzo 😊). Oznacza to, ze prowadzenie negocjacji w Chinach to proces bardzo długi i nierzadko żmudny.
A oto najważniejsze zasady prowadzenia negocjacji z chińskim partnerem:
1. Zachowanie hierarchii – zasady hierarchii są niezwykle istotne we wszelkiego rodzaju kontaktach z Chińczykami, zarówno formalnych jak i tych mniej nieoficjalnych.
2. Powstrzymaj się od żartów i krytyki Chińczyka, zwłaszcza w obecności osób trzecich.
3. Powitanie: długi uścisk dłoni z drobnym opuszczeniem wzroku i inicjatywą wyciągnięcia ręki, leżącą po stronie chińskiej.
4. bezwzględne unikanie spóźnień, które Chinach są traktowane jako zachowanie wyjątkowo obraźliwe
5. Długie negocjacje. Rozmowy z chińczykami trwają zazwyczaj długo – nie lubią oni wyznaczania ostatecznych terminów zakończenia sprawy. Rzadko wypowiadają też swoje negatywne stanowisko wprost, ograniczając się zazwyczaj do zwrotów typu “propozycja jest dobra ale wymaga analizy”.
6. Nie rozmawiamy o polityce. Chińczycy są wrażliwi na punkcie polityki i religii – najlepiej więc nie wspominać o Tajwanie, Tybecie i łamaniu praw człowieka. Subiektywne opinie i doświadczenia są dla Chińczyków podstawą do formułowania opinii i podejmowania decyzji; często ważniejszą niż fakty, o tym nie można zapominać!
7. W razie prowadzenia negocjacji biznesowych przy obiedzie bądź kolacji należy spróbować każdego z dań i podkreślić smakowitość potraw, zostawiając coś na talerzu. Nigdy nie prosimy o dokładkę. Sygnałem do zakończenia kolacji jest zaś podanie owoców.
8. Upominki. Ważną rolę w budowaniu dobrych zasad z partnerem chińskim jest znajomość zasad wręczania upominków. Przy pakowaniu powinno się wystrzegać koloru białego i czarnego oraz unikać prezentów w formie zegarków, parasolek, noży oraz kompletów pakowanych po 4 – liczba ta jest uznawana w Chinach za przynoszącą nieszczęście.
9. Wizytówki. Dla Chińczyków procedura wymiany wizytówek jest ważna również dlatego, że pozwala im określić rangę poszczególnych osób i ich wpływ na podejmowanie decyzji. Wizytówki wręczamy zawsze dwoma rękami. Otrzymawszy wizytówkę od Chińczyka należy zapoznać się z jej treścią, trzymając ją w obu dłoniach. Dopiero po dłuższej chwili można ja odłożyć lub schować.
10. Należy pamiętać, że Chińczycy bardzo rzadko w trakcie negocjacji będą wypowiadać wprost swe negatywne stanowisko wobec zgłaszanych im propozycji, nigdy nie ustalajmy deadlinów, Chińczycy są bardzo wrażliwi na tym punkcie i bardzo ich nie lubią😊.