U nas „osiemnastka” a jak w Japonii?

Seijin no Hi, czyli japońskie wejście w dorosłość po ukończeniu 20 lat.

Co roku w drugi poniedziałek stycznia przypada w Japonii święto o nazwie Seijin no Hi (成人の日, w dosłownym tłumaczeniu brzmi to ‚Dzień Dorosłych’ Seijin no Hi to ceremonia osiągnięcia dojrzałości.

Według niektórych zwyczaj ten został już zapoczątkowany w 714 roku, kiedy książę zmieniał swój strój i fryzurę jako symbol przejścia w dorosłość. W obecnym kształcie święto to zostało ustanowione jednak w 1948 roku i od tego czasu stało się świętem narodowym.

Co ciekawe, „Seijin no Hi”‚ jest obchodzone przez wszystkich, którzy po 2 kwietnia poprzedniego roku ukończyli 20 rok życia lub osiągną ten wiek do 1 kwietnia bieżącego roku. Wynika to z tego, że rok, w różnych obszarach życia w Japonii, jest liczony od 01 kwietnia do 31 marca.

Celebrowanie Seijin no Hi przypomina niemal uroczystości ślubne, bo wszystko musi mieć oczywiście odpowiednią oprawę i tak dziewczyny stroją się w kimono, przy czym warto zauważyć, że nie ma tu oszczędności, a wielka popularnością cieszy się jedwabne ‘furisode ‘z futrzaną etolą. Zazwyczaj cena takiego kimona waha się pomiędzy 100 000 a 300 000 jenów (ok. 3600zł – ok. 10900zł), ale górnej granicy oczywiście nie ma …niektórzy gotowi są zapłacić 1000000 jenów…na szczęście istnieją wypożyczalnie a kimono po prostu się wypożycza😊 za znacznie mniejszą opłatą..

20 latek może w końcu oficjalnie uczestniczyć w życiu politycznym i otwarcie  korzystać z wszelkich do tej pory zabronionych uciech, takich jak papierosy, alkohol i hazard😊. Ma się rozumieć nowo nabyte przywileje są natychmiast wykorzystywane, bo po oficjalnej części uroczystości grupki dorosłej młodzieży udają się do pubów i na imprezy, gdzie sprawdzają się w zakazanych dotychczas dziedzinach.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Z nami zrozumieją Cię lepiej!

Napisz - oddzwonimy, przedstawimy ofertę

Zostaw telefon - oddzwonimy